Kedilerde Antiparaziter Tedavisi

Kedilerin Hastalıkları ve Tedavileri

Moderatör: seko1905

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Evcildostu
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 256
Kayıt: Cmt Mar 02, 2019 10:57 am
Konum: İstanbul
İletişim:

Kedilerde Antiparaziter Tedavisi

Mesaj gönderen Evcildostu » Prş Ağu 01, 2019 10:38 am

Antiparaziter tedavi, aşılama takvimi içinde önemli bir rol oynamaktadır. Kedilerin bağışıklık sistemi, olası paraziter enfeksiyonlarında aşıya karşı etkili bir şekilde yanıt verememektedir. Yeni doğan kediler, gebelik döneminde annede var olan bazı parazitleri plasenta yoluyla alabilmektedir. Bu nedenden dolayı aşılamalara başlanmadan önce antiparaziter tedavinin yapılması ve herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir.

Aslında çoğu kişinin inandığı gibi kediden insana kolay kolay hastalık geçemez. İç parazitlerin insana geçebilmesi için gereken koşulların oluşması ev ortamı için çok olası değildir. Kediden hastalık geçme ihtimali, iyi yıkanmamış bir sebze salatasından hastalık geçme ihtimalinden daha düşük bir olasılıktır, ancak imkansız değildir. Dış parazitlerden pire ve uyuz insan vücuduna yerleşip üreyememektedir. Bu parazitlerin olgun hali ancak kedi üzerinde hayatta kalabilmektedir. Ancak kedi üzerindeki kene insana tutunabilmektedir. Bu nedenden dolayı kedinizin antiparaziter tedavisini belli aralıklarda yapmanız gerekmektedir.

İç parazitler için antiparaziter ilaç uygulaması yapıldıktan sonraki 2-3 gün içinde dışkıda parazit görülmesi halinde antiparaziter tedavinin devam etmesi gerekir. Bağırsak parazitleri ince çubuk (spagetti) veya çok küçük kurtçuklar (kırık pirinç tanesi) şeklinde görülmektedir. Bu ilaçlar yanlızca olgun parazitlere karşı işe yaramaktadır. Ancak parazitler vücutta yumurtalarını bırakabilirler. Bu yumurtaların olgunlaşması ve olgun parazitinlerin tekrar yumurtlaması için gereken süre ortalama 12 gündür. Antiparaziter ilaçlar dışkıda parazit görülmeyesiye kadar, veteriner hekimin belirlediği sıklıkta kediye uygulanır. Antiparaziter ilaç uygulamasında sonra herhangi bir parazit görülmemesi halinde kedi parazitten ari kabul edilir. Kedinin tekrar parazite maruz kalıp, insana bu parazitleri geçirebilmesi için gereken süre yaklaşık üç aydır. Bu nedenden dolayı kedinize 3 ay sonra tekrar antiparaziter ilaç verilmesi gerekmektedir.

Dış parazitleri için kullanılan ilaçlar daha farklıdır. Bu ilaçların tedavi edici yönü yanısıra koruyucu özellikleri de vardır. Günümüzde kullanılan çoğu dış parazit ilaçları kene için 1 ay, pire için 2 ay süre koruyucu özellik taşımaktadır. Havaların sıcak olduğu ve pire, kene problemlerinin sık yaşandığı mevsimlerde dış parazit ilaçları ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. Soğuk mevsimlerde de bu parazitler uygun ortamı ev içi sıcaklıkta bulabileceği için en azından yaşam döngülerini kırmak adına 3 ayda 1 tekrarlanması gerekmektedir.

Cevapla
cron
`); }); })(jQuery, window, document, phpbb);