Kanaryalarda İshal Tedavisi

Kanaryalar Hakkında Bilgiler

Moderatör: seko1905

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Evcildostu
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 256
Kayıt: Cmt Mar 02, 2019 10:57 am
Konum: İstanbul
İletişim:

Kanaryalarda İshal Tedavisi

Mesaj gönderen Evcildostu » Sal Eyl 03, 2019 9:41 am

Belirtileri: En Önemli belirti, kanaryanın dışkısıdır. İshal olmuş bir kanaryanın dışkısı sulu ve beyaz renklidir. Bunun yanı sıra, sık sık kaka yapma, durgunluk, halsizlik devamlı tüylerini kabartarak durması ve yiyecek yememesi yan belirtiler olarak dikkat çeker.

Sebepleri: Kanaryanın üşümesi, soğuk su içmesi, soğuk ve ıslak yeşillik yemesi, fazla oranda yeşillik yemesi, yediği yiyeceklerin bozuk vasıflı, çürümeye yüz tutmuş olması ishalin nedenleri arasında sayılabilir.

Tedavi: Ishal türü hastalıklarda kuşun halsiz düşmesi ve çabuk hastalanması kaçınılmazdır. Bu hastalık süreci ölüme kadar dahi gidebilir. Bu konuda alınacak ilk önlem, verilmekte olan mama, yeşillik, meyve gibi, bağırsak bozukluğuna neden olabilecek yiyecekleri kesmek, sade bir besin düzeni uygulamaktır. Bu amaçla haşlanmış patates ve yalnızca kuşyemi vermek yeterlidir. Diğer tüm yemler kaldırılmalıdır. İçme suyu olarak, iyice haşlanmış ve tülbentten süzülmüş pirinç suyu vermek büyük yarar sağlar.
Benim size önerebileceğim ilaç kendimin kullandığı etkili bir ilaç olan ENDOSIN. Bu ilaç çocuk ishali için kullanılmakta olup, eczanelerden temin edebilirsiniz. Ayrıca COXIDIN ya da TETRAMEZATIN adlı ilaçları da bu amaç için kullanabiliriz. Bu ilaçlar tavuk ishali için kullanılmakta olup, kanarya ve muhabbetkuşları içinde kullanılabilir. Bu ilaçların kullanımları ise: yarım suluğun içine 8–10 damla (tablet olanın mercimek büyüklüğünde suluğun ağzına) koymalıyız ve iki günde bir ishal bitene kadar değiştirmeliyiz. İshal bitiminde ilacı vermeyi de kesmeliyiz. Bu arada B ve C vitamini vermeyi de ihmal etmemeliyiz. Bundan başka her gün tazelenmesi koşuluyla içine beş damla Terramycine ve 10 damla Sulfamezatin damlatılmış su vermek de mümkündür. "İksir Bird İshal" de, ötücü kuşlar için hazırlanmış etkili bir ilâç olarak ishallerde yarar sağlar. Bu arada kanaryanın dışkısı dikkatle kontrol edilmelidir.
Hastalık kesildiğinde önce ilâçlar kesilir. Yiyecekler tedrici usulle yavaş yavaş çeşitlendirilir. Bir iki hafta yeşillik, meyve ve mama vermemek yerinde olur.
Ayrıca kuşun suluğuna her gün değiştirilen demli çay koymak, suyun içerisine küçük bir parça kireç (tebeşir parçası veya duvar sıvası vs. olabilir) atmak, bir süre kafese bayat ekmek koymak da kısa süreli geçici çözümler olabilir.

Cevapla
cron
`); }); })(jQuery, window, document, phpbb);